KREATİNİ HANGİ FORMDA ALMAK EN İYİSİDİR?

Kreatin takviyesiyle ilgili neredeyse tüm çalışmalar, toz formundaki farmakolojik kreatin monohidratı değerlendirdi veya ağız ya da damardan alınan fosfokreatin formüllerini (kreatinin çok daha pahalı bir çeşidi) kullandı.

Kreatin popüler bir takviye gıda olduğundan beri, kreatinin birçok farklı formu pazarlandı. Bu kreatin formlarının çoğu, kreatin monohidrattan daha iyi olduğunu iddia ediyor. Ancak bu formların, kastaki kreatin alımını kreatin monohidrattan daha fazla artırdığını gösteren hiçbir veri yok.

Bu kreatin formlarının tek olası yararı kullanışlı oluşu, ürün çeşitliliği ve/veya tat tercihleridir. Fakat en büyük dezavantajları ise bu takviyelerin büyük çoğunluğunun kreatin monohidrattan daha pahalı olmasıdır. Midede daha az
parçalanma, daha çok bağırsak emilimi, kanda daha hızlı emilim ve/veya kasta daha fazla kreatin alımı gibi nedenlerden dolayı daha fazla kreatin monohidrat artırma durumu yeterince açık değildir. Düşük doz kreatin takviyesinin (10 ila 12 haftada günde 5 ila 6 gram kreatin) antrenmanda güç ve kas hacmi açısından daha büyük kazançlar sağladığını gösteren yalnızca birkaç tane iyi kontrol edilmiş çalışma vardır.

Öte yandan, diğer birçok çalışma, uzun vadeli düşük doz (günde 2 ila 3 gram) kreatin takviyesinin egzersiz kapasitesine hiçbir etkisi olmadığını gördü. Sonuç olarak, kreatin depolarınızı artırmanın en etkili yolu, en az 3 gün boyunca kreatin yükleme tekniğini uygulamak ve ardından kreatin depolarını korumak için günde 3 ila 5 gram kreatin almaktır.

Görüntülenme:
140

Leave a Comment