Kalp sağlığı için evcil hayvan

Köpek arkadaşınız size üstün kalp sağlığı sunabilir ve birkaç yıl daha kazandırabilir. Kalp sağlığı için kedi ve köpek dostlarınıza yer açın.

Dünya köpeklere kafayı takmış durumda. Henüz takip etmiyorsanız, Instagram’da üç milyondan fazla şaşkın bakışlı takipçisi olan Doug adında bir pug var. İnternet üzerinde onların her nefesini dikkatle dinliyoruz. Ancak araştırmalar, köpeklere karşı beslediğiniz içten sevgiyi fiziksel olarak göstermenin, en az onlar kadar hoşunuza gidecek ciddi karşılıklı faydaları olduğunu öne sürüyor.

Kalp sağlığı için evcil hayvanlara yer verin

İnsanların en iyi arkadaşı, koruyucu bir melek. Parktaki şans eseri buluşmalarda sizi diğerleriyle kaynaştıran faktör olmaktan yeterince tatmin olmayan evcil hayvanınız, sizin uzun ömürlü olmanızı da sağlıyor. Uppsala Üniversitesi, İsveç’teki 3,4 milyon kişi üzerinde 12 yıl boyunca çalıştı ve köpek sahibi olan deneklerin genel olarak yüzde 33 daha düşük ölüm riski taşıdığını ve kardiyovasküler hastalığa yenik düşme riskinin yüzde 36 daha düşük olduğunu gördü. Kardiyovasküler hastalıklar dünya çapında en yaygın ölüm sebebi ve Avrupa’daki tüm ölümlerin neredeyse yarısından sorumlu olduğundan, bu tehdidin dizginlerini elimizde tutmakta yarar var.

Bağışıklık sistemi ve evcil hayvanlar

Başka bir araştırma da dört bacaklı arkadaşımızla geçirdiğimiz zamanın, kontrol altında tutulmazsa bağışıklık sisteminizi baskılayabilecek olan stres hormonu kortizolü düşürdüğünü gösterdi. Ayrıca alerjilere olan direncinizi artırıyor ve sosyal anksiyete ve yalnızlığın zihinsel sağlığınızdaki hayatınızı kısaltabilecek, olumsuz etkilerini azaltıyorlar. Bir köpeğe sahip olmanın, yürüyüşleri tartışmaya kapalı bir şekilde zorunlu kıldığından bahsetmeye dahi gerek yok. Böylece dinlenme günlerinde bile kardiyo kotanızı korumayı garantilemiş oluyorsunuz. Peki, yürürken arkalarını toplamaya ne demeli? Bunu da fazladan squat gibi düşünün.

Kediler ile Köpekler

Bilim, sağlık bahsinde evcil hayvanlarımız arasında yalnızca bir kedi bıyığı farkı olduğunu söylüyor.

RAHATLAMA

Eklem protezi ameliyatı hastaları, bir terapi köpeğinin düzenli ziyaretlerinin yardımıyla* yüzde 28 daha az ağrı kesici ilaca ihtiyaç duyuyor.

ZEKİ KEDİLER

Bristol’daki araştırmacılar, köpek severlere kıyasla kedi sahiplerinin üniversite mezunu olma olasılığının daha yüksek olduğunu keşfetti.

HAFİF OKŞAMALAR

Yalnızca 18 dakikalık bir köpek sevme süreci, güçlü bağışıklık sisteminin bir işareti olarak salyanızdaki belirli antikorların seviyesini artırır.

SELAM KEDİCİK

Stereotipi unutun: Kediyle paylaşılan bir bağ, duygusal olarak insan ilişkileriyle aynı.**

 

 

Leave a Comment