Kilo alamama sorunu!

Bazı vücut tiplerine sahip bireyler, çok yemelerine rağmen zor kilo alırlar. Çok yememe rağmen kilo alamıyorum diyen kişiler için atılması gereken ilk adım, hormon fonksiyonlarını kontrol ettirmektir.

Tiroide, metabolizma hormonlarına bakmak, burada yolunda gitmeyen şeyi saptamak gerekiyor. Örneğin, bazı kişilerin tiroit bezi çok hızlı çalıştığı için metabolizmaları da hızlı oluyor, yedikleri hızlı bir şekilde mideden geçtiği için bu tarz kilo alamama problemi oluşabiliyor.

Hormonlarla ilgili bir problem söz konusu değilse besinlerin tüketilme sırasıyla ilgili bir sorun mevcut olabilir. Örneğin, kilo almak isteyen biri ilk olarak çorbasını, salatasını tüketirken midesini bunlarla doldurduğu için eti, karbonhidrat türlerini tüketemiyor. Boş gıdaları aldığından, ihtiyaç duyduğu besinleri vücuduna gönderemiyor. Bu durumlarda öncelikli olarak pilav, makarna gibi glisemik indeksi yüksek karbonhidrat türevlerinin tüketilmesini öneriyorum. Et, balık, tavuk grubunun ardından yer kaldıysa çorba ve salatanın tüketilmesi doğru sıralama olacaktır. Bu bireyler pilav, makarna ve meyveleri rahatlıkla yiyebilirler.

Görüntülenme:
173

Leave a Comment