Alerji ile intolerans arasındaki fark nedir?

Son zamanların sıklıkla karşılaşılan terimi olan besin intoleransı hakkında geniş bir dosya açtık. Şimdiki konumuz: Alerji ile intolerans arasındaki fark nedir?

Besin alerjisi ile intolerans arasındaki fark nedir?

Besin alerjisi bağışıklık sisteminin bir yanıtıdır ve IgE konsantrasyonlarında artış ile seyreder. Az miktarda besinle bile tetiklenebilir ve o besin her alındığında aniden başlayan ve ölüme neden olabilen anafl aksi gibi çok ciddi durumlara yol açabilir. Buna karşılık bağışıklık sisteminin değil, genellikle sindirim sisteminin bir yanıtıdır ve alerji gibi ölümle sonuçlanabilecek ciddi reaksiyonlar söz konusu değildir. Gıda intoleransı durumunda da belirtiler daha yavaş bir şekilde ve uzun sürede gelişir ve birkaç saat devam edebilir, bazen bir günden fazla uzayabilir. Besin intoleransı döküntü gibi belirli bir şekilde değil, şişkinlik, yorgunluk, eklem ağrısı gibi kesin olmayan şikâyetler şeklinde ortaya çıkar. İntoleransa sebep olan besin miktarı önemlidir. Örneğin kişi yoğurt çorbası içtiğinde rahatsız olmayabilir fakat onun yanında iki bardak ayran içtiğinde bu kişiyi rahatsız edebilir ve bunun etkisini iki-üç gün sonra da hissedebilir.

Besin intoleransı olan kişiler beslenmesinde nelere dikkat etmelidir?

Gıda intoleransında önemli olan genellikle miktar ve sıklıktır. Hangi gıda olursa olsun aşırı tüketim sonucu mide ve bağırsak rahatsızlıkları olacaktır. Bu nedenle her besini porsiyonu miktarında tüketmek ve gıda intoleransı ile en sık ilişkili; süt ürünleri, gluten içeren tahıllar ve fasulye ve lahana gibi gıdaların tüketimine ayrıca özen göstermek gerekir. Eğer tespit edilen bir gıda varsa üç-dört gün aralıklarla bu gıdayı tüketmek çözüm olabilir.

Kaynak: https://www.menshealth.com.tr/alerji-ile-intolerans-arasindaki-fark-nedir/

Leave a Comment