Acı çekme dozu ve faydası!

Acının faydalı olabilmesi için doz önemlidir. Çok fazla güçlük sizi bunaltır ancak çok azı da sizi sertleştirmeye yetmez.

Bastian bunu bağışıklık kazanmaya benzetiyor. Örneğin, yas tutma gibi bazı acıların pozitif değeri olduğunu hayal etmek zordur. Ancak bu bireysel tepkilere bağlı olabilir.

Bangor Üniversitesi’nde madalya kazanan atletleri yarışmayı kaybedenlerden ayıranın ne olduğuna dair yapılan bir çalışmada, birçoğunun zorbalık veya ailede ölüm gibi çocukluk travmalarına katlandığı görüldü. ABD’de 2007 yılında yaşanan kampüste ateş açma olayının ardından bazı öğrencilerin daha az kaygılı hissettiği bildirildi. İçinde bulunduğumuz koşullara uyum sağlıyoruz. “Yüz yıl önce insanlar 17 °C’de rahattı,” diyor What Doesn’t Kill You: How Freezing Water, Extreme Altitude Acının faydalı olabilmesi için doz önemlidir. Çok fazla güçlük sizi bunaltır ancak çok azı da sizi sertleştirmeye yetmez. Bastian bunu bağışıklık kazanmaya benzetiyor. Örneğin, yas tutma gibi bazı acıların pozitif değeri olduğunu hayal etmek zordur. Ancak bu bireysel tepkilere bağlı olabilir.
Bangor Üniversitesi’nde madalya kazanan atletleri yarışmayı kaybedenlerden ayıranın ne olduğuna dair yapılan bir çalışmada, birçoğunun zorbalık veya ailede ölüm gibi çocukluk travmalarına katlandığı görüldü. ABD’de 2007 yılında yaşanan kampüste ateş açma olayının ardından bazı öğrencilerin daha az kaygılı hissettiği bildirildi. İçinde bulunduğumuz koşullara uyum sağlıyoruz.

“Yüz yıl önce insanlar 17 °C’de rahattı,” diyor What Doesn’t Kill You: How Freezing Water, Extreme Altitude Geçand Environmental Conditioning Will Renew Our Lost Evolutionary Strength kitabının yazarı Scott Carney. “Merkezi ısıtma yüzünden artık bu rakam 22°C.” Vücut kıllarımızı dökmemiz ve yeni pişmiş yemeklerimizi çok fazla çiğnememiz gerekmediğinden, ağzımızın küçülmesine neden olan ateşin icadından bu yana, teknoloji bizi daha konforlu ve daha az kabiliyetli yaptı.

Carney’nin kitabı, Playboy dergisinden aldığı bir görevle başladı. Görünüşe göre vücut sıcaklığını ve bağışıklık sistemini nefes alma egzersizleri aracılığıyla kontrol edebilen Hollandalı tuhaf guru Wim “Iceman” Hof’un bu iddialarını çürütmek için yola çıktı ancak bunda başarılı olamadı. Kısa süre sonra Carney, yalnızca bir yüzücü kıyafeti, yün şapka ve botlarla Kilimanjaro Dağı’na tırmanıyordu. Ayrıca ocak ayında Staffordshire’de yapılan, orijinal ve hâlâ en sadist engelli parkur yarışı olan Tough Guy yarışında soğuğun acısını kendisine zevk olarak çevirmek için tişörtsüz koştu. “Karnımda bir ateş olduğunu hayal ettim,” diyor.

Acıdan kaçmak, acıyla karşılaştığımızda onunla başa çıkma yeteneğimizi azaltır. “Bu günlerde insanlar fiziksel stres ve tehlike yaşamıyor,” diyor Carney. “Vergilerle ilgili endişeli olduğumuzda yapmak üzere evrildiği şeyi yapmasına, yani bizi fiziksel olarak daha dayanıklı kılmasına izin vermek yerine savaş ya da kaç hâline giriyoruz.” İnsanlar gerilimi ve onunla gelen başarı duygusunu hissetmek için bu etkinliklere para ödüyor. Acı, diyor Carney, “lüks ürün” oldu.
Acının fiyatı size asıl acı verecek şey olabilir. Tam bir 10 millik Tough Mudder koşusu 100 pound civarında. Sınırsız bir CrossFit box’ı üyeliği, cebinizi ayda 400 Türk lirası kadar yakabilir. 2018 Birleşik Krallık Ironman yarışının en ucuzu ise 385 pound ve buna ekipmanlar dâhil değil. Bunların ağırlıklı olarak beyaz yaka etkinliği olması boş yere değil, diyor Bastian. “Ne kadar rahatsak, o kadar aktif bir şekilde rahatsızlık arayışında oluruz.”

Oxford English Dictionary, çileciliği “genellikle dini sebeplerle, aşırı öz disiplin ve hazzın tüm formlarından sakınmayla nitelenir” şeklinde tanımlıyor. Biz bunu kırbaçlama, oruç tutma ve benzeri diğer ritüellerle ilişkilendiriyoruz ancak kelime antik Yunan’daki “egzersiz” sözcüğünden geliyor. Bu bağı, tek bir New York şehir bloğunda gerçekleştirilen ve tamamlaması 52 güne kadar sürebilen, adını koşmanın aydınlanmaya giden yol olduğuna inanan Hint spiritüalistten alan Sri Chinmoy Self-Transcendence 3.100 Mil Yarışı’nda en açık şekilde görüyoruz. Geleneksel meditasyon formlarını yapmakta zorlananlar için acı, farkındalığa giden yolda alternatif bir güzergâh olabilir. Meditasyon gibi acı da odaklanmayı artırır, hem de yok sayması neredeyse imkânsız bir şekilde.

Acıdan kaçınma dürtümüze engel olup olamamamız, fitness düzeyimizi artırmanın da ötesinde etkilere sahiptir. “Dayanıklılık etkinliklerinin tamamlanması, insanların disiplinini, feda edebilme kabiliyetini yansıtıyor,” diyor Ironman dövmesine sahip Bridel. “Benim için bu, sporu sosyal kazancın bir türü olarak kullanmakla ilgili. İnsanlar, diğerlerinin imkânsız olarak gördüğü bu etkinlikleri tamamlamanın getirdiği kabulden keyif alıyor.”

Görüntülenme:
146
Kategori:
Fitness

Leave a Comment