Uyumakta zorluk çekmek

Yorgunluğun uykunuzu engelleyebiliyor oluşu genel kanının tersine olabilir; ancak yorgun beyniniz size oyun oynamıyor. İşte uyumakta zorluk çekmek meselesi

Aşırı yorgunluk”, zihniniz ve vücudunuzun uyumu bozulduğunda görülür: Zihinsel olarak tükenmişsiniz ancak fiziksel olarak yatmaya hazır değilsiniz. Bu, bedensel olan yorgunluk ve uyanık kalamama durumu olan uykulu olma arasındaki farktır.

“Modern hayatın telaşlı hızı, sıklıkla vücudumuzu yormadan zihinsel enerjimizi tüketme tehlikesi anlamına geliyor,” diyor Fast Asleep, Wide Awake kitabının yazarı Dr. Nerina Ramlakhan. “Sonucunda ise yorgun ama gergin oluyoruz.”

Beyniniz ölüyken antrenman yapmak istediğiniz son şey olabilir ancak egzersize ihtiyacınız var. “Stresli bir günden sonra vücudunuz aşırı adrenalin üretmeye devam eder,” diyor Ramlakhan. “Stratejik bir antrenman bu adrenalin artışını durduracak ve uyku hormonu melatoninin daha etkili çalışmasına yardımcı olan adenozin salgılayacaktır.”

Ancak 30 kilogramlık dambıllara saldırmayın. Çok zorlu bir antrenman yaparsanız adrenalin seviyelerinizi daha da yükseltme riskini almış olursunuz. Push-up gibi basit vücut ağırlığı egzersizlerini tercih edin. Ve viski şişesine direnmeye çalışın. Göz bandı eninde sonunda uyumanızı sağlayabilir ancak alkol, derin uykuyu rahatsız eder. Ne yaparsanız yapın, dinlenemediğiniz için telaşlanmayın çünkü bu yalnızca durumu daha da kötüleştirir. Rahatlayın ve kısa zamanda derin bir uykuya dalın.

Leave a Comment