DAHA CANLI BİR GÖRÜNÜM İÇİN 5 İPUCU

Yorgunluğumuzu genellikle ilk önce yüzümüz ele verir. Yorgunluk izlerini silmek ve yüzünüzün aydınlık bir görünüme sahip olmasını sağlamak için deneyebileceğiniz ve alışkanlık haline getirebileceğiniz beş öneri sunuyoruz.

1.Canlandırıcı masaj

Son yıllarda yoganın bedensel ve zihinsel faydaları üzerine birçok araştırma yapılıyor. Peki ya cildimiz? Décleor uzmanlarından Aline Facheur, “Yüzümüzdeki 50 kası güçlendirmek için yogadan ilham aldık” diyor ve ekliyor: “Bu masaj sayesinde su, kan ve lenf dolaşımı hızlanıyor, adeta derimiz içsel enerjisiyle buluşuyor. Amaç, derimizi güçlendirip ona enerji vermek. Bunu yapmaksa her sabah sadece bir dakikanızı alıyor.” Dirseklerinizi masanın üzerine koyun ve ensenize yüklenmemek için yüzünüzü avuçlarınızın arasına yerleştirin. Dilediğiniz bir aromaterapik yağdan birkaç damlayı, fındık tanesi büyüklüğünde elinize aldığınız kreminize ekleyin. Avuç içlerinizi kullanarak bu karışımla, çeneden elmacık kemiklerine, sonra dudak kenarlarından kulaklara ve son olarak da burun kenarlarından şakaklara doğru masaj yapın. Hareketleriniz yavaş ve dairesel olsun. Hareketlerinizin ritmine uygun olarak nefes alıp vermeye çalışın. İşaret parmaklarınızla masaja devam edin ve kaşlarınızın altından başlayıp alına çıkın, alın çizgilerinin üstünden geçerek şakaklara yönelin. Bu hareketleri beşer kez tekrar edin. Her sabah aynı hareketleri yaparsanız, yüz kaslarınız hareketlerin etkisini hafızasında tutar, yani etkisi yüzünüzde kalır.

2.Yenileyen temizlik

Dermatolog Nina Roos, hücrelerde biriken ve temizlenmeyen toksin ve artıkların enerji kaybına yol açtığını söylüyor. Birçok çalışma insan beyninin, renksiz ve temizlenmemiş bir cildi, yorgunluk belirtisi olarak algıladığını ortaya koyuyor. Tamamen pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmak, nemlendirici özelliği yüksek olan ürünlerle cildi temizleyerek başlar. Yorgunluk çizgilerini silmek için cildi çok hırpalamayan peelinglerle düzenli olarak cilt temizliği yapın.

3.Denaj etkisi

Kupa çekmenin çoğunlukla vücut üzerindeki kullanımı bilinse de, cilt hassasiyetinize uygun yapıldığı sürece yüz için de oldukça yararlı. Esansiyel yağlar üstüne uzman olan Isabelle Pacchioni, “Yüz için tasarlanmış küçük bir vantuzu dolaşımı artırmak ve drenaj etkisi sağlamak için kullanabilirsiniz” diyor. Bu küçük vantuzları turkish. alibaba.com gibi sitelerden temin edebilirsiniz. Kupanın ciltte kayması için, muhakkak bir yağ ya da yağlı cilt serumuyla kullanılması gerekir. Kupayla hareketlerinizi aşağıdan yukarıya, ortadan yanlara doğru üç kez art arda yapmalısınız. Kupayı göz altlarınıza yerleştirip şakaklara doğru hareket ettirin. Burun kenarlarında dairesel hareketler yapın. Kısa sürede etkilerini çok net görebilirsiniz. Yüzün şişliği gider ve cilt daha taze görünür. Uzun dönemdeyse bu ritüel kolajen üretimini artırdığı için cildin sıkılaşmasını sağlar.

4.Antioksidan kür

Deride bulunan hücreler yani mitokondriler cilt için enerji üretir. Düzgün işleyen bu süreci, günlük stres, güneş, hava kirliliği ve değişen iklim koşulları gibi durumlar sekteye uğratır. Deriye antioksidan kürü uygulayarak, yani vitamin desteği vererek cildin bu etkenlerle savaşma kapasitesi güçlendirilir. Bu vitaminler içinde en bilineni C vitaminidir; lekeleri azaltır ve cildi aydınlatır. Dermatolog Nina Roos, mükemmel bir parlaklık için sonbaharda, üç ay boyunca yüksek konsantrasyonlu serumları kullanmanızı öneriyor. Bununla birlikte doğal antioksidanlar olan E vitamini ve polifenoller de kullanılabilir.

5.Göz çevresi bakımı

Esthederm bilimsel araştırma yöneticisi Aurélie Guyoux, “Göz çevresi, yüzü değiştirebilecek çok önemli bir bölge. Yorgunluğun ilk belirtileri göz çevresinde görülür” diyor. Göz çevresindeki deri, diğer yerlere göre beş kat daha ince olduğu için ve gün içinde sürekli mikro kırışıklıklara maruz kaldığından dolayı en hassas bölgedir. Şişlikleri azaltmak ve küçük kırışıklıkları doldurmak için kafein ve hyalüronik asit bazlı bir krem kullanın. Kremi gözün altına, içerden dışarıya doğru minik vuruşlarla sürün. Ayrıca gözkapağının üzerine baskı uygulamayı unutmayın; zira tüm göz bölgesi kasları birbiriyle uyum içinde çalışır.

 

 

Leave a Comment