İYİMSER OLMAK SAĞLIĞI KORUYOR

Eğer karanlık düşüncelerimizden ısrarla bahsederek sağlığımızı bozabiliyorsak, bizi mutlu eden duygularımızın peşinden giderek sağlığımızı güçlendirebiliriz. Ancak pozitif düşüncelerin iyiliğinden faydalanmak antrenman gerektiriyor.

Bu deneyimi yaşamayan var mı? Kötü hissettiğinizde veya biraz hasta gibi olduğunuzda, mutlu bir haber alırsanız, enerjiniz geri gelir. Birden toparlanırsınız; şehrin diğer ucuna arkadaşlarınızla buluşmaya gidebilir ya da bir saat daha fazla çalışabilirsiniz. Peki, bu yenileyici güç nereden geliyor? Keyif, mutluluk, sevinç gibi olumlu düşünceler fiziksel sağlık üzerinde etkili mi?

Bu fikir yeni sayılmaz. Psikolog Émile Coué, 20. yüzyılın başlarında terapötik bir yaklaşım geliştirdi. Müşterilerine günde 20 kez yüksek sesle şu optimist mesajı tekrar etmelerini önerdi: “Her gün, her açıdan, gitgide daha iyi olacağım.” İlerleyen yıllarda, 1979’da, Gazeteci ve Profesör Norman Cousins bir kitap yazdı ve bu kitapta ölümcül bir hastalıktan C vitamini ve komedi filmleri izleyerek kurtulduğunu anlattı. Ancak bilimin bu olaylarla ilgilenmesi için biraz beklemek gerekiyordu. “Tıp, psikiyatri ve psikoloji, olumsuz duygu ve düşüncelerin bizi sıktığını, yorduğunu, kırgınlaştırdığını açıkça gösteriyordu. Ancak o dönemde bu bilimler sadece patolojiyle ilgileniliyordu. İyi duygulara yönelik ilgileri çok daha yeniye dayanıyor” diye açıklıyor Psikoterapist Thierry Janssen.

 

Yazının devamı için tıklayın!

Leave a Comment