Ağız yaraları neden olur?

Ağız yaraları neden olur ve neyin habercisidir? Ağız yaraları, ne yazık ki bağışıklık sisteminizin alarm verdiğini gösterir.

Bağışıklık sisteminizin alarm verdiğini anlamanın en basit yolu, ağzınızdaki yaraların, dudaklarınızdaki uçukların sık tekrarlayıp tekrarlamadığına, ya da ne kadar sürede iyileştiğine dikkat etmek. Uzmanlar, bu tür yaraların vitamin eksikliğinden ya da enfeksiyon temelli tehlikeli hastalıklardan kaynaklanabileceğine dikkat çekiyor. Bu ağız yaralarının bir diğer olumsuz yanı da canımızı çok yaktığı için yemeden içmeden kesilmemiz, dolayısıyla yaraları geçirmede etkili gıdayı da almaktan mahrum olmamız. Bu arada doktorlar da hasta sadece ve sadece ağız içi yaraları için kendilerine başvurmamışsa, söz konusu ağız yaralarına fazla dikkat etmediklerini itiraf ediyor. Yine de uyarılarını yapıyorlar: “Ağız içi yaraları B vitamini eksikliğini gösterir. B vitamini eksikliğine ise tiroid hastalıkları yol açar. Aynı şekilde Helikobakter Pylori denen mide mikrobu, gastrit, ülser de B12 vitamini eksikliğine sebep olur.”
Kedilerden geçen parazit şizofreni riskini artırıyor

Ağızda sık sık yara çıkması

Doktorları asıl korkutan ise şu: Ağzında sık yara çıkanlar beslenme alışkanlıklarından ne kadar su içtiklerine hatta güneş altında ne kadar kaldıklarına bile dikkat edilerek kapsamlı bir kontrolden geçirilmeli. Çünkü basit gibi görünen bir ağız yarası veya uçuk beyne giden kanallar üzerinde veya gözümüzde de çıkabilir ve bu da herpes ensefalit, yüz geldi de dâhil son derece ciddi sorunlara yol açabilir.
Evin havasını bozan etkenler

Comments are closed.