Dünyada görülen en garip 10 alerji

Daha önce hiç spor alerjisi, teknoloji alerjisi, iç çamaşırı alerjisi duydunuz mu? İşte dünyada görülen en ilginç alerjiler.

Dünyadaki en ilginç alerjiler

1. Su alerjisi

Suya alerjisi olanlar banyo yapamıyor, duş alamıyor hatta denizde bile yüzemiyor!
Alerji ile intolerans arasındaki fark nedir?

2. Meni alerjisi

Kadınlarda görülüyor. Çaresi de prezervatif kullanmak ya da meni bulaşmış çarşaflar içinde uyuyarak alerjiyi baskılamak.

3. Spor alerjisi

Sportif faaliyetler sonucu kurdeşen dökenler, soluk alıp vermekte zorlananlar ve sindirim sistemi ile ilgili sorunlar yaşayanlar var. Tek çözüm yolu egzersizden uzak durmak.
Alerji nedenleri ve türleri

4. Güneş alerjisi

Burada sorun güneş yanığı değil, güneş ışığı tenine değer değmez kaşıntı nöbetlerine tutulan, baş ağrısı ve baş dönmesiyle karşılaşanlar var. Alınacak tek önlem vücudun bir santimetre karesine bile güneş ışını vurmaması, yüzü korumak için de geniş kenarlı şapka kullanmak.
Alerji terimleri sözlüğü

5. Teknoloji alerjisi

Elektro hassasiyeti olan insanlarda görülüyor. Migrene, döküntülere ve göğüs kafesinde sıkışmaya neden oluyor. Tek çaresi elektromanyetik dalgaların olmadığı bir yerde ve cep telefonlarından, mikrodalga fırınlardan, radyo vericilerinden uzakta yaşamak.

6. Ayakkabı alerjisi

Ayakkabı yapımında kullanılan yapıştırıcı, cila, deri tabaklama ürünleri nedeniyle ayakta görülen yangı, iltihap ve ayak derisinde çatlaklar. En etkili çaresi ise çorap kullanmak.

7. Çikolata alerjisi

Herkes tek nedeni kakao zannetse de asıl olarak soya lesitini, fındık gibi çikolata yapımında kullanan maddelere karşı duyarlı olanlarda görülüyor. Çaresi, bitter çikolata yemek…

8. İç çamaşırı alerjisi

Kauçuk ve sentetik dokuma ürünlere karşı hassas kişilerde görülüyor. Özellikle sutyen ve külotlarda lastikli bölümlerin tene değdiği noktalarda ortaya çıkıyor. Çaresi doğal hammaddelerden yapılmış iç çamaşırları kullanmak…

9. Soğuk alerjisi

Özellikle buzlanma ve don olduğunda soluduğumuz havaya karışan cıva bileşikleri kızarıklık, kaşıntı ve şişme olarak kendini gösteriyor. Ciddi vakalarda şokla birlikte ölümlere bile sebep olan soğuk alerjisinin henüz bir tedavisi yok.

10. Su hariç tüm yiyecek ve içeceklere alerji

Neyse ki dünyada bilinen tek örneği Avustralyalı çocuk Kaleb Bussenschutt. Kaleb’in sadece suya, buza ve belli bir marka altında üretilen limonataya alerjisi yok. Onun dışında ne yerse yesin anında kusuyor ve midesinde yaralar beliriyor. İhtiyacı olan tüm besini de günde 20 saat bir tüp yardımıyla midesine aktarılan formül gıdayla elde ediyor.

Comments are closed.