Kanser ilaçları yumurtlayan tavuk yetiştirildi

İskoç bilim insanları, bazı kanser türleri ve eklem iltihaplanmalarına karşı savaşan ilaçlar yumurtlayabilen, genetiğiyle oynanmış tavuklar üretti.

Söz konusu ilaçların üretimi, ilaç şirketlerinin şu anda yaptıklarına kıyasla 10 ila 100 kat daha ucuz. Uzmanlar, tavukların yumurtlamasıyla ilaç üretimin ticari boyutlarda yapılabileceğine inanıyor.

Kanser ilacı yumurtası

Edinburgh Roslin Teknolojileri’den Dr. Lissa Herron yaptığı açıklamada, tavukların çok büyük kümeslerde yaşadıklarını, eğitimli teknisyenler tarafından günlük suları ve yemleri verildiğini ve normal bir şekilde yumurtladıklarını söyledi. Açıklamalarına devam eden Dr. Lissa Herron, çoğu hastalığın, vücudun doğal yöntemlerle belirli bir kimyasalı ya da proteini üretmemesinden kaynaklandığını söylerek, bu tür hastalıklar eksik proteinin bulunduğu ilaçlarla denetim altına alınabildiğini ifade etti. Dr. Herron ve çalışma arkadaşları, maliyeti normalde insanlarda proteini üreten insan genini, tavuğun DNA’sının yumurtasındaki beyazın üretiminde rol oynayan kısmına eklemeyi başardı.

Comments are closed.