Kedilerden geçen parazit şizofreni riskini artırıyor

Danimarkalı bilim insanları, kedilerde rastlanan Toxoplasma gondii adlı parazitin insanlarda şizofreni riskini arttırdığını buldular.

Sputnik’te yer alan habere göre, ScienceDirect’te yayınlanan araştırmada uzmanlar, kapsamlı donör kan analizi yaparak 82 bin kişinin verilerini inceledi. Yaklaşık 3 bin kişide psişik sapmaların olduğunu belirleyen uzmanlar, bu kişilerin kanında Toxoplasma gondii olup olmadığını araştırdı ve bu enfeksiyonun şizofreni hastalığının gelişme riskini yüzde 50 arttırdığını ortaya koydular.

Şizofreni teşhisi koyulmadan önce ortaya çıkıyor

Bu unsurun, şizofreni teşhisinden önce insan vücudunda ortaya çıktığını saptayan bilimciler, toxoplasmanın şizofreni gelişimini olumlu etkilediğini doğruladılar.

Kedilerden geçen parazit: Toxoplasma gondii

Toxoplasma gondii parazitinin insanların sağlığına etkisinin araştırılmaya devam etmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, evcil kedilerin bağırsaklarında yaşayan Toxoplasma gondii parazitinin, toksoplazma enfeksiyonunun gelişmesine yol açtuğını belirttiler.

Toxoplasma gondii çiftlik hayvanlarından da geçiyor

Toxoplasma gondii larvaları, çiftlik hayvanlarının çiğ etinden veya bir evcil hayvanla temas yoluyla insanlara bulaşabiliyor.

Toxoplasma gondii paraziti kaç kişide görüldü

Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nin verilerine göre bugün sadece ABD’de 60 milyon kişi bu paraziti taşıyor.

Comments are closed.