Kahvaltı ve kilo verme ilişkisi

Kilo vermede kahvaltının etkisi ne kadar önemlidir sorusunun cevabı açıklandı.

Bilim insanlarına göre kahvaltı yapmak ve kilo vermek arasında bir bağlantı yok. BMJ dergisinde yayınlanan makalede, araştırma grubu başkanı Flavia Tsikuttini, erken alınan gıdaların açlık hissini azalttığı ve metabolizmayı hızlandırdığı düşüncesini ve bu alınan gıdaların daha sonraki öğünlerde kalori yakmaya yardımcı olduğu düşüncesine açıklık getirmeye çalıştı. Bilim insanları bu konuyla ilgili şimdiye kadar hazırlanan makaleleri inceledi ve yapılan eleme sonucunda bunları 13 çalışmaya indirgendi. Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar, kahvaltı yapmanın kilo vermenin ön koşulu olduğu düşüncesini çürüttüler ve kahvaltı yapmayanların yapanlara oranla yaklaşık 0.44 kilogram daha fazla kilo verdikleri görüldü.
Kalori yaktıran antrenman

Kahvaltı ve kilo vermek

Avustralyalı araştırmacı, “1917’den bu yana kahvaltının en faydalı öğün olduğu basında sürekli olarak sunuluyor. Ancak, bunun kilo vermek için iyi bir yol olduğuna dair yeteri kadar kanıt yoktur, özellikle fazla kilolu yetişkinlerde. Düzenli kahvaltı diğer yönlerden yararlı olsa da örneğin, çocuklarda konsantrasyon ve dikkati arttırması gibi, bu tür öneriler bir kilo verme stretejisi olarak düşünülmemelidir. Çünkü ters etki de yapabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Düzenli kahvaltının faydaları

Düzenli kahvaltı yapmak, konsantrasyonu ve dikkati arttırması açısından önemli unsur, ancak yapılan araştırmalar kilo verme ve düzenli kahvaltı etme arasında bir bağlantının olmadığını söylüyor.

Comments are closed.