Geleceğin gıdaları nasıl olacak

Geleceğin genetiği değiştirilmiş gıdalarıyla tanışın! Çok yakında tabağınızda olabilir.

01/ Etsiz Burgerler

Tadı ve kokusuyla bir parça biftek gibi hissettirecek şekilde tasarlanmış vegan İmkânsız Burger, GD maya kullanılarak yapılan soya leghemoglobin olmadan gerçekten imkânsız olabilir. Burger ABD genelinde satılıyor.

02/ Daha Sağlıklı Cipsler

2015’ten bu yana ABD’de satılan, Simplot Plant Sciences’ın White Russets olarak bilinen patatesleri, kızartıldığında karsinojenik akrilamid seviyelerini azaltabilen daha az amino asit asparajin içeriyor.

03/ Düşük Glisemik Endeksli Ekmek

Calyxt, kandaki şekerin daha yavaş yükselmesi için üç kat daha fazla lifli beyaz un üretebilecek bir buğday geliştiriyor. ABD’de iki yıl içinde piyasaya sürmeyi umuyor.

04/ Vegan “Balık Yağı”

Hertfordshire Rothamsted Research’ten bir ekip, ketencik bitkilerine su yosunlarından gelen genler ekleyerek balıkta bulunan omega-3-yağ asitleri açısından zengin bir bitki yağı yarattı. Gezegen için de salatanız için de iyi.

05/ Mor Domatesler

Norwich’teki John Innes Center’da üretilen bu domateslerde, kalp koruyucu olan ve kırmızı orman meyvelerine de renklerini veren daha yüksek düzeyde antosiyanin var. Bu domatesin farelerde kansere karşı etkili olduğu görüldü.

Comments are closed.