Hastalıklar için bitki çayları

Soğuk algınlığından, boğaz ağrılarına kadar her türlü derde iyi gelen bitki çaylarıyla çalışın.

Soğuk Algınlığına Bire Bir

Düşük vücut direnci, özellikle kış mevsiminde soğuk algınlığı ve gribe yakalanma riskimizi artırır. Bu riski azaltmanın en doğal yolu ise bir tatlı kaşığı parçalanmış kuşburnunu sıcak suyun içinde 10 dakika bekletip yemeklerden yarım saat önce içmek.

Romatizmal Ağrılar, Bulantı ve Araç Tutmasına Etkili Çözüm

Romatizma ağrıları ve mide bulantısı yaşayanlar, bir çay kaşığı zencefilin üzerine sıcak su ekleyerek hazırladıkları çayı içebilirler. Araç tutmasına da iyi gelen bu karışımın tam olarak hazır olabilmesi için gereken süre ise 20 dakika.

Boğaz ve Ağız İltihaplarını Unutun

Bir tatlı kaşığı adaçayı bitkisinin üzerine kaynamış su ilave edilerek hazırlanan bitki çayını günde 2-3 defa içerseniz ağız ve boğaz iltihaplarından kısa sürede kurtulabilirsiniz. Üzeri kapalı bir fincanda 10 dakika dinlendikten sonra içmenizi önerdiğimiz bu karışımı yemeklerden sonra gargara olarak kullanarak ağız ve boğaz iltihabının iyileşme süresini daha da kısaltabilirsiniz.

Enerji için Böğürtlen Çayı

Günde 3 defa, 1 tatlı kaşığı böğürtlenin üzerine taze kaynatılmış sıcak su ilave edin ve içmeden önce 10 dakika demlenmesini bekleyin. Böğürtlen çayının tıpkı adaçayı gibi boğaz enfeksiyonlarına iyi geldiğini de bir kenara not etmeyi unutmayın.

Zindelik İksiri

Bir adet elma, bir adet portakal, bir adet limon ve iki havucu karıştırıcıdan geçirip suyunu çıkarın. İçerisine bir tatlı kaşığı bal ekleyip karıştırın. Sabah kahvaltıdan önce soğuk olarak için ve güne nasıl zinde bir başlangıç yaptığınızı kendiniz görün.

Kakule Çayıyla Sindirim Sorunlarınızı Çözün ve İştahınızı Artırın

Sindirim sorunlarını çözen ve iştahı açan kakule çayını hazırlamak için kapaklı bir fincan, bir çay kaşığı toz kakule ve sıcak suya ihtiyacınız olacak. Önce kakuleyi fincana koyun. Ardından sıcak su ilave edip fincanın kapağı kapalı halde 15 dakika demlenmesini bekleyin.

Ginseng ile Fiziksel Performansınızı Artırın

Büyükçe bir fincan (200 ml) suyu kaynatın ve içine ufalanmış bir tatlı kaşığı ginseng kökü ilave edin. Fincanın üzerini kapatın. 15 dakika sonra hazır hale gelen ginseng çayından bir yudum alın. Nasıl! Şimdiden kendinizi daha iyi hissediyorsunuz değil mi…

Zihninizi Gingko ile Canlandırın

Bir tatlı kaşığı gingko yaprağının üzerine bir bardak sıcak su ekleyin. Daha sonra karışımınızı ocakta 15 dakika kaynatın ve zihniniz üzerinde gerekli etkiyi sağlaması için günde mutlaka üç bardak için.

Nezle, Grip, Solunum Yolu Enfeksiyonları için

Bir çay kaşığı ekinezyanın üzerine 200 ml sıcak su ederek hazırlayacağınız ekinezya çayı, sizi nezleden, gripten ve solunum yolu enfeksiyonlarından koruyacaktır. Günde 5-6 defa içebileceğiniz bu çayın gerekli etkiyi gösterebilmesi ve demlenmesi için mutlaka 10 dakika bekleyin.

Comments are closed.