Sağlıklı Bir Ramazan Geçirmenin 11 Yolu

 

Oruç tutmak aslında son derece sağlıklı olsa da, yaptığımız bazı beslenme hataları nedeniyle hızlı kilo artışı veya tam aksine sağlıksız kilo kaybından hipoglisemiye, halsizlikten sinirliliğe, baş ağrısından hipertansiyona kadar pek çok sorunla karşılaşabiliyoruz.

Bu nedenle Ramazan’da sağlık sorunları yaşamamak için bazı kurallara dikkat etmeniz çok önemli. Peki oruç tutarken neler yapmalı, nelerden kaçınmalıyız?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz sağlıklı bir Ramazan için dikkat etmen gereken kuralları anlattı.

 

 

Pideyi tadımlık tüket

Ramazan pidesini, miktarına dikkat ettiğiniz sürece tüketmende hiçbir zararı yok. Ancak unutma ki bir avuç içi büyüklüğündeki (yaklaşık 2 kare) Ramazan pidesi bir dilim ekmeğe denk geliyor. Ayrıca pide, beyaz ekmek ve börek gibi besinler beyaz un ile yapıldığı için lif oranları da düşüktür, yani glisemik indeksleri yüksektir. Bu besinler hızla sindirilip emildikleri için şekerleri hızla kana karışarak, kan şekerinin daha hızlı yükselmesine neden oluyorlar. Pankreas, hızla yükselen kan şekerine karşı, çok fazla miktarda insülin hormonu salgılamak zorunda kalıyor. Fazla insülin hormonu demek, hücrelerine yağ depolanmasının artması demektir. Bu nedenle bu besinlerden fazla tükettiğinde kilo almana yol açabiliyorlar. Dolayısıyla bu besinleri ölçülü tüketmeli veya yerine kan şekerinizi dengeleyerek hızla acıkmanı önleyen tam tahıllı ekmek, kepekli makarna ve bulgur pilavını tercih etmelisin.

 

Yazının devamı womenshealth.com.tr adresimizde.

 

 

 

Comments are closed.