Oksijen tüketim kapasitesini artırma yolları

Maksimum oksijen tüketim kapasitesini artırmak için d vitamininden yararlanın.

10 dakikalık yol için arabaya binmeyi tercih ettiğiniz için size kızmıyoruz. Zira kış mevsiminin soğuğu ve aydınlanmak bilmeyen havası, hâlihazırdaki kasvetinizin daha da artmasına neden olabilir. Fakat düzelmeye başlayan havalar ve uzayan gündüz süresi bağlamında araştırmacılar, tekerlek yerine ayaklarınızı kullanmanızı öneriyor. National Health and Nutrition Survey’nin yaşları 20 ila 49 arasında değişen iki bin kişi üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, ne kadar D vitamini alırsanız, maksimum oksijen tüketim kapasiteniz de (VO2 maks.) o kadar yüksek oluyor. Bu nedenle sabahları, uzayan gün süresinden faydalanarak daha fazla D vitamini elde edebilir ve kendinizi iyi hissetmeye başlamanın yanında fitness kapasitenizi de artırabilirsiniz. Üstelik ter içinde kalmanıza da gerek yok.
Bağırsak tembelliği nasıl önlenir
Maksimum oksijen tüketim kapasiteniz eczanelerden alıp kullandığınız ilaçlar gibi çalışmaz. Vücudunuzun maksimum oksijen alımıyla alakalıdır ve fitness seviyenizin en önemli belirleyicisidir. Yapılan araştırmaya göre D vitamini, protein sentezinizi artırarak hızlı kasılan kas liflerinizin sayısını artırır. Bu da yorgunluğun önüne geçtiği gibi, aerobik fitness kapasitenizi de yukarıya taşır. Kısacası VO2 maks. kapasiteniz ne kadar yüksekse, egzersiz kapasiteniz de doğru oranda artacaktır. Yani dayanıklılığınızı artırarak spor salonunda daha sert antrenmanlar çıkarabilir ve daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz.
Kilo verememenin nedeni
Sözün özü, güneş ışığının ruh halinizde yapacağı olumlu değişikliklerle birlikte kalbinizi, karaciğerinizi ve böbreklerinizi koruma özelliğinden de faydalanmak adına işinize yürüyerek yaptığınız düşük yoğunluklu bir kardiyo faslı, sizin için küçük ama sağlığınız için büyük bir adım olabilir.
Görüntülenme:
204

Comments are closed.