Gece Yemek Yemek

Günün çoğunda yemeğe karşı ilgisizsiniz. Ancak gece olduğunda yemeye başlıyorsunuz. Önce büyük bir akşam yemeği geliyor. Sonra da otomatik olarak yüksek kalorili atıştırmalıklara gömülüyorsunuz. Ne kadar doğru bu peki?

İnsan fizyolojisi geceleri uyuyacak şekilde tasarlanmış, ön kanıtlar da yemeği günün erken saatlerinde yiyip akşam pek de yememeniz gerektiğini gösteriyor. Bu yüzden vücut ısınız ve metabolik hızınız düşüyor.

Beslenme çalışmak için Pennington’a gelmeden önce fizik doktorasını Harvard’da yapmış olan araştırmacı Courtney Peterson, yemek zamanlaması üzerine ezber bozan iki çalışmayı yeni tamamladı. Bulguları gece geç saatlerde yenen yemeğin insülin hassasiyetini bozduğunu, kan basıncını yükselttiğini ve yağ yakımını azalttığını gösterdi. “Gecenin geç saatlerinde yemek yemek vücut saatinizin farklı saat dilimlerinde olmasına neden oluyor; vücudunuz metabolizmayı hızlandırıp hızlandırmama konusunda çatışan sinyaller alıyor,” diye belirtiyor.

Çalışmalarından birinde, denekler tüm yemeklerini 08.00 ile 14.00 arasında yedi. İlk sonuçlar, normal programa göre yiyen kontrol grubuna kıyasla daha fazla yağ yaktıklarını ve daha az aç hissettiklerini gösterdi. Peterson, ilk grubun en büyük şikâyetinin dar bir süreçte fazla tok hissetmeleri ve gece vakti çok aç hissetmemeleri olduğunu belirtti.

Çalışmadaki Independence, Louisiana’lı mezun bir öğrenci, Jeff Coslan, öğlenin erken saatlerinde akşam yemeği yemenin verdiği o tıka basa doyma hissinden korktuğunu söylüyor. Ancak beş haftalık test sürecinin sonunda kilo verdi ve tüm değerleri, yani kan şekeri, kan basıncı ve lipitleri ciddi derecede gelişme gösterdi.

Büyükanneniz ve büyükbabanız bile 16.00’dan önce akşam yemeği yemeyi düşünmezdi. Ancak son araştırma da aynı sonucu verirse burada pratik bir çıkarım vardır: Akşam yemeğinizi olabildiğince erken saatte, insülin hassasiyetiniz sonlanmadan yiyin. “Kahvaltıyı es geçmenin iyi ya da kötü olması üzerine çok uzun süre odaklanmış olmamız ironik,” diyor Peterson. “Akşam yemeği ve onu ne zaman yediğiniz, günün en önemli öğünü olabilir.

Çözüm

YEMEĞİNİZİ ERKEN PLANLAYIN: 19.00’da akşam yemeğiyle biten bir yemek programı hazırlayın.

YEMEK YERİNE GEÇECEK AKTİVİTELER BULUN: Bu yeni beslenme kalıbına alışana dek sizi meşgul tutacak yollar arayın. Örneğin, spor yapmak…

UYKUNUZU ALIN: Geç saatlere kadar uyumadığınız zamanları kısıtlarsanız beslenme stratejilerinizi mahvetme imkânlarınızı da ortadan kaldırırsınız.

BESİNLERİ ÖNCEDEN YÜKLEYİN: Krallar gibi kahvaltı edin, prensler gibi bir öğle yemeği ve yoksullar gibi bir akşam yemeği yiyin.

YAVAŞLAYIN: Dolu bir midenin beyne yemeyi bırakmayı söylemesi kabaca 20 dakika alır. Doyma hissine ancak yavaş yiyerek sizi yakalama şansı tanırsınız.

Comments are closed.