Halı Sahada Sakatlanmak

Haftalık halı saha maçlarını bırakmak istemiyorsunuz ama sürekli sakatlanıyorsunuz. Tavsiyeye ihtiyaç duyanlar için işte yapabilecekleriniz…

İster Premier Lig’de oynayın ister şirket takımıyla haftalık halı saha maçlarına çıkın, bilek burkulmaları herkesin başına gelebilir. Fakat bu durum sahalardan uzak kalmanızı gerektirmiyor. Belki de temel bir şeyleri atlıyorsunuzdur. Mesela mobilite egzersizleri yapıyor musunuz? Saçma bir soruydu, elbette yapmıyorsunuz. Ancak bu egzersizleri uygulamadığınız sürece, kaslarınızın boyu kısalır, bağ dokularınız sertleşir ve bacaklarınızı da planlarınızı da bir aylığına buza yatırmanız gerekebilir. Zorlayıcı olmayan bir yoga egzersizi iyi bir başlangıç olabilir, ama kırklarınızda hâlâ orta sahaya hakim olmanızı sağlayan hareketlere kıyasla o kadar etkili değildir. Waterloo Üniversitesi’nden Dr. Stuart McGill, ağırlık yüklenmenin, merkez kuvveti artırmada ve sağlam bacaklar yaratmada mükemmel sonuçlar yarattığını söylüyor. McGill’in araştırması klasik antrenmanlarda ihmal edilen kasların bu şekilde inşa edilebileceğini gösteriyor. Üstelik tek yapmanız gereken, gezinmek.

KUŞ GİBİ ADIMLAR AT

Ördek yürüyüşü taktiğini kullanarak takımın en sağlam oyuncusu olun. Ağırlık varyasyonları alt vücudunuzu geliştirir ve siz de bu sayede karşı takıma geçit vermezsiniz.

  1. Bacak aranızda ağır bir yük taşıyormuş gibi hareket etmek, kalça ve merkez kaslarınızı güçlendirir. Esneme hareketleriyle sırt ve bacaklarınızı ısıtın.
  2. İki elinize de birer kettlebell alarak bacaklarınızın arasında tutun. Kettlebell’iniz yoksa dambılları ucundan kavrayarak diz hizanızda sallandırın.
  3. Merkez kaslarınızı sıkarak odada küçük adımlarla ileri geri yürüyün. Düzenli nefes alın ve sırtınızın düz durduğundan emin olun.

Comments are closed.